۵ موردی که در انتخاب تایپوگرافی برای طراحی وب باید در نظر بگیرید
تاریخ: شهریور ۶, ۱۳۹۹
مدت زمان مطالعه: 6 دقیقه
نویسنده: سجاد تقی زاده

جدای از پالت رنگ، تایپوگرافی یک وب سایت یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین تجربه کاربران است.انتخاب تایپ‌فیس درست، طراحی یک کار را ترفیع می‌بخشد و مطالب را برای خواندن لذت بخش می‌کند. تایپوگرافی اشتباه برعکس عمل می‌کند،و می‌تواند تجربه ناخوشایندی برای کاربر به وجود بیاورد و باعث شود آنها به دنبال وب سایت های جایگزین باشند.

مواردی وجود دارند که هنگام انتخاب تایپ‌فیس برای طراحی وب سایت باید در نظر گرفته شوند. بیایید یک راست بریم سراغ آنها

تایپوگرافی وب خود را برنامه ریزی کنید

قبل از انتخاب فونت هایی که می‌خواهید برای وب سایت خود استفاده کنید،مسئله مهمتری وجود دارد آن هم تایپوگرافی است که باید برای آن برنامه ریزی کنید.شما باید درک کاملی از نحوه استفاده از تایپ‌فیس انتخابی خود داشته باشید.

لیستی از تایپ‌فیس هایی که نیاز دارید را تهیه کنید،هنگام جستجو می توانید آنها را در اندازه های مختلف،سبک های متفاوت و نحوه نمایش، بر اساس پروژه خود دسته بندی کنید.

۱.لحن و حالت | Tone and Mood

یکی از مهمترین و تعیین کننده ترین ویژگی در هنگام برنامه ریزی برای تایپوگرافی برای هر وب‌سایت، تصمیم گیری درباره لحن و حالت سایت است، آیا رسمی است یا عامیانه؟ فان یا جدی؟ مدرن یا سنتی؟

هنگامی که شما با لحن پروژه آشنا شدید، می‌توانید بسیاری از گزینه‌های تایپ‌فیس را حذف کنید. شما نمی‌خواهید که از یک فونت مانند Baskerville برای یک سایت فان و مدرن استفاده کنید. درست مثل این که شما از Futura برای سایتی که قرار است رسمی و سنتی باشد استفاده کنید. 😐

تصمیم بگیرید لحن و حالت سایت چگونه باید باشد. آیا رسمی است یا عامیانه؟ فان یا جدی؟ مدرن یا سنتی؟

لیستی از تایپ‌فیس های متنوعی که به نظر می‌رسد متناسب با لحن پروژه شما است را فراهم آورید،تا در مسیر پروژه به آنها مراجعه کنید. وقتی که شما یک لیست مختصر از گزینه های مناسب دارید(برخلاف ده ها هزار تایپ‌فیس موجود) سریعتر می‌توانید به نتیجه برسید.

۲.خوانایی | Readability

مردم اغلب توانایی خواندن (خوانایی) و درک مطلب (خوانایی) را اشتباه می‌گیرند. خوانایی اول یعنی تشخیص راحت هر حرف در تایپ‌فیس و خوانایی دوم یعنی صریح بودن متن، قابل فهم بودن متن، که در متن طولانی بسیار اهمیت دارد و چندین عامل در این موضوع نقش دارد.

توانایی خواندن یک تایپ‌فیس قطعا بر درک مطلب آن تاثیر می‌گذارد. اما عواملی مانند اندازه حروف تایپ‌فیس، کنتراست با پس زمینه، وزن فونت و سایر عوامل تصویری را نیز در نظر بگیرید.

یک تایپ‌فیس در یک اندازه معین کاملا قابل درک است، اما ممکن است در اندازه های متفاوت خواندن و فهم آن دشوار شود. به همین دلیل است که درک چگونگی استفاده از محتوای تایپوگرافی در طراحی واقعی تان قبل از انتخاب یک تایپ‌فیس مهم است.

۳.مقیاس

تمام تایپ‌فیس ها در تمامی اندازه ها جالب نمی‌شوند. برخی از تایپ‌فیس های برای متون عالی و بسیار خواندنی هستند اما اگر برای عناوین بکار ببریم جالب نمی‌شود، برعکس این موضوع نیز صادق است.

دانستن مقیاس درست و مناسب برای تایپ‌فیس طراحی خود، باعث می‌شود تصمیمات آگاهانه تری بگیرید.

دانستن مقیاس درست و مناسب برای تایپ‌فیس طراحی خود، باعث می‌شود تصمیمات آگاهانه تری بگیرید. به همین دلیل است که برنامه ریزی تایپوگرافی شما در ابتدای یک پروژه برای انتخاب تایپ‌فیس های مناسب بسیار مهم است.

خوش شانس

۴.ترکیب تایپ‌فیس ها

قانونی وجود ندارد که بگوید شما باید از چندین تایپ‌فیس در طراحی خود استفاده کنید. نمونه های بسیار خوبی از وب سایت ها وجود دارد که فقط از یک نوع تایپ‌فیس استفاده می‌کنند، مانند سایت Stripe.

اگر از بیش از یک تایپ‌فیس در سایت خود استفاده کنید می‌توانید همزمان جذابیت بصری و سلسله مراتب بصری را رعایت کنید.اما انجام این کار چند نکته دارد که باید در نظر بگیرید:

  • تایپ‌فیس اصلی که می‌خواهید استفاده کنید را پیدا کنید. این می‌تواند برای متون یا برای عناوین باشد،بالاخره باید از یک جا شروع کرد.
  • کنتراست بین تایپ‌فیس های ترکیبی را در نظر بگیرید. تضاد بین تایپ‌فیس ها لازم است،اما نباید این تضاد وحشتناک و زیاد باشد. تضاد بیش از حد باعث غلبه یکی بر دیگری می‌شود.
  • شکل اصلی هر تایپ‌فیس مهم است.ترکیب تایپ‌فیس ها با تفاوت های جزئی یک ایده بسیار بد است.
  • به ارتفاع هر کدام از تایپ‌فیس ها توجه کنید.به طور کلی، شما می‌خواهید تایپ‌فیس ها را با ارتفاع مشابه ترکیب کنید.
  • یک گزینه عالی برای مبتدی‌ها این است که تایپ‌فیس ها را از یک خانواده انتخاب کنند، مانند Josefin slab و Josefin Sans.

تلفیق فونت ها قسمتیش مربوط به هنر و قسمت دیگر آن به علم شما برمی‌گردد. وقتی که معیارهای اساسی را می‌یابید، می‌توانید یک ترکیب منسجم ایجاد کنید، و برای بدست آوردن گزینه های عالی فقط به یک آزمون وخطا احتیاج دارید.

تایپوگرافی

۵.مجوز

مجوز داشتن یکی از مهمترین بخش های تایپوگرافی وب است. اگر از یک سرویس فونت وب مانند Google Fonts یا Typekit استفاده می‌کنید جایی برای نگرانی نیست،زیرا آنها مجوزهای لازم را دارند.اما اگر از فونت های دیگری استفاده می‌کنید باید مطمئن شوید که مجوزهای لازم را دارد.تمام فونت ها برای استفاده های گسترده نیستند.برخی از آنها برای استفاده شخصی هستند که ارزان یا رایگانند، اما در استفاده تجاری باید هزینه مجوز را پرداخت کنید.

جمع بندی

انتخاب تایپوگرافی مناسب برای پروژه های وب سایت، آزمایش و امتحان گزینه های مختلف زمان بر است تا اینکه گزینه مناسب خود را پیدا کنید. تایپوگرافی مناسب می‌تواند تاثیر عمیقی بر بازدیدکنندگان سایت شما بگذارد و تجربه ایی لذت بخش را ایجاد کند،در حالی که تایپی که خواندن آن دشوار باشد یا متناسب با لحن سایت شما نباشد بر روی رابط کاربری تاثیر منفی میگذارد.پس وقت گذاشتن برای پیدا کردن این اطلاعات و بدست آوردن منابع ارزش بسیاری دارد.

Choosing typography for web design: 5 things you need to consider

۱۰ عادت طراحان فیریلنسر موفق

آیا تا به حال فکر کرده‌اید که چه تفاوتی بین فیریلنسرهای موفقی که وقت آنها هم تا ماه‌ها پر است با کسانی مداوم به دنبال پروژه بعدی می‌گردند، هست؟ بنظر می‌رسد که موفق‌ترین فیریلنسر دارای چند ویژگی مشترک هستند که آنها را از بقیه متمایز می‌کند.

یک اینفوگرافیک خفن با این ۹ نکته و ترفند طراحی کنید

ارائه اطلاعات در قالب تصاویر همراه با متن، یادگیری و انتقال اطلاعات و در ذهن ماندن را تا ۳۲۳ درصد افزایش می‌دهد

اولین تجربه دورکاری و چگونگی رسیدن به موفقیت در این مسیر

یکی از بهترین راه‌ها که کارفرمایان می‌توانند با آن از تیم‌شان حمایت کنند، این است که شرایطی را فراهم آورند که کارمندان‌شان از جایی که احساس خلاقیت، تمرکز و راحتی دارند مشغول به کار شوند. نه تنها این، بلکه در بحث استخدام و حفظ استعدادهای برتر نیز یک مزیت رقابتی بزرگ است. بنابراین این شرایط وحشتناکی که پیش آمد و باعث دورکاری شد برای ما بسیار عالی است!

الهام گرفتن بدون کپی کردن

در این پست که توسط “Darya Jandossova Troncoso” ایجاد شده است، ما هنر الهام‌ و معنای واقعی آن را برای تولید یک اثر اورجینال مورد بررسی قرار می‌دهیم. به علاوه اینکه چطور می‌توانید از تجربیات فردی خود بهره ببرید تا مخاطبین خود را تحت تاثیر قرار دهید.

۵ مهارت نرم‌ که هر طراح گرافیک برای موفقیت در حرفه‌اش نیاز دارد

مهارت‌های سخت(توانایی‌های قابل یادگیری و قابل اندازه‌گیری است، مانند: نوشتن، ریاضی یا توانایی استفاده از برنامه کامپیوتری)، مانند دانش برنامه‌های خاص نرم افزاری و غیره، برای تاثیر‌گذار بودن طراحان گرافیک امری حیاتی است. با این وجود بسیاری از طراحان، از اهمیت مهارت‌های نرم(برقراری ارتباط، خوب گوش دادن، کنار آمدن با دیگران) در حرفه خود غافل هستند.

۱۰ ابزار طراحی آنلاین که هرگز نمی‌دانستید به آنها نیاز دارید

در این پست طراح ورا واشکوفسا لیستی از ابزارهای آنلاین محبوب خودش را برای طراحی گرافیک و طراحی وب به اشتراک می‌گذارد، و می‌گوید که چرا باید از آنها استفاده کنید.

چگونه داستان کسب‌وکار خود را با طراحی تعاملی بیان کنیم؛ ۹ گام اجرایی

برای آموزش یک درس در حیطه داستان‌گویی ویژوال آماده‌اید؟ دوستان ما در dovetail یک راهنمای گام به گام(براساس تجربه شان در طراحی انیمیشن) برای کمک به تیم طراحی شما ارائه دادند تا یک استوری بیزنسی جذاب برای خودتان درست کنید.

۳ راه کسب درآمد بیشتر برای طراحان گرافیک

به راحتی می‌توانم بگویم که شما تصور می‌کنید که تنها راه کسب درآمد بیشتر به عنوان یک طراح پیدا کردن مشتری های بیشتر، پروژه های بزرگ تر است یا ساعات بیشتری کار کنید تا درآمدتان افزایش یابد. اما این موارد فقط برای رزومه کاری و سابقه کار شما مفید است. روش های دیگری نیز برای کسب درآمد بیشتر برای یک طراح وجود دارد که بعضی از آنها بازدهی بالاتری دارند و وقت و تلاش کمتری نیاز دارند.

۵ مسیر مختلف برای تبدیل شدن به یک طراح حرفه‌‌ای

وقتی نوبت به ایجاد حرفه و کاری در طراحی می‌رسد، مسیرهای مختلفی وجود دارد که می‌توان یکی از آن ها را دنبال کرد. در این نوشته، ۵ طراح حرفه ای مسیرهای منحصر بفرد خود را در صنعت طراحی به اشتراک می‌گذارند که تجربه ها و توصیه های آنها برای کسانی که می‌خواهند از طراحی به درآمد زایی برسند، بسیار عالیست.

۷ دلیل که به ما می‌گوید چرا امروزه باید طراحان جوان را استخدام کرد

زمانی که یک طراحی جدید و بی‌مانند می‌خواهیم،به متد های جدیدی احتیاج داریم.ما از یازده طراح ارشد و کسانی که مسئول استخدام کردن هستند می‌خواهیم بپرسیم که چرا اکنون زمان استخدام طراحان جوان است و چگونه می‌توانند همه رواسای خود را متقاعد کنند تا موافقت کنند.

اولین تجربه دورکاری و چگونگی رسیدن به موفقیت در این مسیر

یکی از بهترین راه‌ها که کارفرمایان می‌توانند با آن از تیم‌شان حمایت کنند، این است که شرایطی را فراهم آورند که کارمندان‌شان از جایی که احساس خلاقیت، تمرکز و راحتی دارند مشغول به کار شوند. نه تنها این، بلکه در بحث استخدام و حفظ استعدادهای برتر نیز یک مزیت رقابتی بزرگ است. بنابراین این شرایط وحشتناکی که پیش آمد و باعث دورکاری شد برای ما بسیار عالی است!

۵ ویدئو Ted Talk که شما را به یک طراح بهتر تبدیل می‌کند

بهترین طراحان چه خصوصیاتی دارند؟ به حقیقت گفته می‌شود، این مسئله ارتباط بیشتری با نحوه تفکر شما دارد تا مهارت های فنی قوی داشتن. ارتباط قوی، آینده‌نگری و تلقین همه مهارت‌های مهمی هستند که در تهیه بهترین راه حل‌های طراحی که امروزه آنها را می‌شناسیم و به شما کمک می کنند.

0 0 امتیازها
امتیاز این مطلب
guest
0 نظرات
بازخورد Inline
نمایش تمام دیدگاه‌‌ها